Ogłoszenia duszpasterskie

Ogłoszenia duszpasterskie 07.08.2022 r.

 1. Przeżywamy miesiąc sierpień, miesiąc w którym zachęcamy do zachowania trzeźwości i abstynencji.
 2. W sobotę przypada 13 dzień miesiąca – dzień modlitw przez przyczynę MB Fatimskiej. Zapraszam na Mszę Świętą o godz. 20.00 w intencji wszystkich czcicieli NMP oraz w intencji powierzonej. Po Mszy Świętej nabożeństwo i procesja wokół kościoła do Groty Maryjnej. Proszę o zabranie ze sobą świec.
 3. 21 sierpnia pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zachęcam do udziału w pielgrzymce wszystkie panie jak również całe rodziny, by wspólnie, przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej, zawierzyć nasze życie codzienne. Zapisy na wyjazd autokarem w zakrystii do niedzieli 14 sierpnia. Początek pielgrzymki o 6.15 Przewidywany wyjazd z Piekar po nieszporach.
 4. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Kraszewskiego 3-25 i ul. Miłosza Paniom: Beacie, Danucie, Barbarze, Lenie, Dominice, Jadwidze oraz Panu Mateuszowi. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców ul. Kraszewskiego 27-51, ul. Św. Franciszka i ul. Cieszyńskiej.
 5. Kolekta dzisiejsza na Wydział Teologiczny UŚ. Za tydzień kolekta specjalna na pokrycie kosztów związanych z zakupem oleju opałowego na sezon zimowy do naszego kościoła. Za każdą ofiarę serdeczne Bóg Zapłać.
 6. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego” i naszej „Gazetki Parafialnej”.
 7. Na „Starym Probostwie” gościmy osoby z Ukrainy. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w pomoc zapraszam do współpracy. Każdy może pomóc w utrzymaniu rodzin (opłaty za media) poprzez datek złożony do skrzynki z tyłu kościoła z napisem „Na potrzeby parafii”. Za każdą pomoc składam serdeczne Bóg Zapłać.
 8. W gablotkach umieszczono informacje o pielgrzymce do Włoch na przełomie czerwca i lipca 2023 roku.

Ogłoszenia duszpasterskie 31.07.2022 r.

 1. Witamy w naszej Wspólnocie Parafialnej O. Eugeniusza Krystiana Kantora – pochodzącego z naszej parafii a pracującego obecnie na misjach w Boliwii.
 2. W poniedziałek rozpoczynamy miesiąc sierpień, miesiąc w którym zachęcamy do zachowania trzeźwości i abstynencji.
 3. We wtorek 2 sierpnia przypada odpust Porcjunkuli. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny, gdy nawiedzą kościół parafialny, odmówią „Wierzę w Boga, „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Maryjo” oraz spełnią zwykłe warunki odpustu. W tym dniu kościół będzie otwarty od godz. 8.00 do Mszy św. o godz. 18.00.
 4. W tym tygodniu przypada I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. Zachęcam do udziału w Mszach św. i do skorzystania z Sakramentu pokuty by dobrze przeżyć dni Eucharystyczne.
 5. 21 sierpnia pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zachęcam do udziału w pielgrzymce wszystkie panie jak również całe rodziny, by wspólnie, przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej, zawierzyć nasze życie codzienne. Zapisy na wyjazd autokarem w zakrystii do niedzieli 14 sierpnia. Początek pielgrzymki o 6.15 Przewidywany wyjazd z Piekar po nieszporach.
 6. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Kochanowskiego 15-26, Paniom: Małgorzacie, Ewie, Róży i Panu Krzysztofowi. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców ul. Kraszewskiego 3-25 i ul. Miłosza.
 7. Kolekta dzisiejsza na potrzeby naszej parafii. Za tydzień na Wydział Teologiczny UŚ. Za każdą ofiarę serdeczne Bóg Zapłać.
 8. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”.

Ogłoszenia duszpasterskie 24.07.2022 r.

 1. Dziś, w przeddzień wspominamy św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących - po każdej Mszy Św. poświęcimy kierowców i ich pojazdy.
 2. Dziś obchodzimy II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, ustanowiony przez papieża Franciszka.
 3. We wtorek obchodzimy wspomnienie świętych Joachima i Annę, rodziców NMP. W tym dniu zapraszam na godz. 18.00 na Mszę Św. w intencji babć, dziadków i osób starszych.
 4. W czwartek po wieczornej Mszy św. nauka przed sakramentem Chrztu Św., który będzie udzielany w przyszłą niedzielę na Mszy Św. o godz. 11.15.
 5. W sobotę, 30 lipca, o godz. 8.00 Msza Św. w intencji solenizantów.
 6. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Kochanowskiego 1-14, Paniom: Halinie, Wiesławie, Marzenie, Katarzynie, Alicji, Julii, Zuzannie i Panu Krzysztofowi. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców ul. Kochanowskiego 15-26.
 7. Dzisiejsza kolekta przeznaczona na Kryptę Katedry. W przyszłą niedzielę na potrzeby naszej parafii. Ofiary złożone podczas święcenia pojazdów przeznaczone na zakup oleju opałowego na sezon zimowy do naszego kościoła. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg Zapłać.
 8. Zakończyliśmy malowanie ściany za ołtarzem. Po wyschnięciu, za około 2 tygodnie, zostaną naniesione poprawki i dokończona sztukateria wokół Stacji Drogi Krzyżowej pod chórem.
 9. Wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śląskiej 29 lipca (piątek) o godz. 19.00 z dolnego parkingu sprzed kościoła.
 10. 21 sierpnia pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zachęcam do udziału w pielgrzymce wszystkie panie jak również całe rodziny, by wspólnie, przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej, zawierzyć nasze życie codzienne. Zapisy na wyjazd autokarem w zakrystii do niedzieli 14 sierpnia. Początek pielgrzymki o 6.15 Przewidywany wyjazd z Piekar po nieszporach.
 11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”.

Ogłoszenia duszpasterskie 17.07.2022 r.

 1. W przyszła niedzielę będziemy obchodzić II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, ustanowiony przez papieża Franciszka. Na Mszę Św. w tej intencji zapraszam we wtorek 26 lipca o godz. 18.00.
 2. W przyszłą niedzielę, 24 lipca, w przeddzień wspominamy św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących zapraszam Na Mszę Św. o godz. 10.00 w intencji wszystkich kierowców i podróżujących. Święcenie kierowców i ich pojazdów po każdej Mszy Św.: w sobotę po Mszy św. o godz. 16.00 i w niedzielę po Mszach Św. o 8.00 i 10.00.
 3. Zaplanowany wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śląskiej 29 lipca (piątek) o godz. 19.00 z dolnego parkingu sprzed kościoła.
 4. W miesiącach lipcu i sierpniu kancelaria parafialna będzie czynna po każdej Mszy Św. wieczornej.
 5. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą Św. a w czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.
 6. W tym tygodniu obchodzimy:
  - Piątek – Święto św. Marii Magdaleny.
  - Sobotę – Święto św. Brygidy, patronki Europy.
 7. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Słowackiego 17-102, ul. Spokojnej i ul. Makuszyńskiego, Paniom: Leokadii, Janinie, Krystynie, Grażynie, Klaudii, Katarzynie i Magdalenie. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców ul. Kochanowskiego 1-14.
 8. Dziękuję osobom, które porządkowały teren wokół naszego kościoła. Dziękuję Paniom: Bogusławie, Anecie, Klaudii, Grażynie, Hannie i Jadwidze.
 9. Dzisiejsza kolekta specjalna na malowanie naszego kościoła. W przyszłą niedzielę na Kryptę Katedry. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg Zapłać.
 10. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”.
 11. Na „Starym Probostwie” gościmy osoby z Ukrainy. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w pomoc zapraszam do współpracy. Każdy może pomóc w utrzymaniu rodzin (opłaty za media) poprzez datek złożony do skrzynki z tyłu kościoła z napisem „Na potrzeby parafii”. Za każdą pomoc składam serdeczne Bóg Zapłać.

Ogłoszenia duszpasterskie 10.07.2022 r.

 1. W miesiącach lipcu i sierpniu kancelaria parafialna będzie czynna po każdej Mszy Św. wieczornej.
 2. W środę przypada 13 dzień miesiąca – dzień modlitw przez przyczynę MB Fatimskiej. Zapraszam na Mszę Świętą o godz. 20.00 w intencji wszystkich parafian, czcicieli Po Mszy Świętej nabożeństwo z procesją wokół kościoła do Groty Maryjnej. Proszę o zabranie ze sobą świec.
 3. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą Św. a w czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.
 4. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Słowackiego 4-15 i ul. Morcinka, Paniom: Bogusławie, Anecie, Hannie, Magdalenie, Katarzynie oraz Kacprowi. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców ul. Słowackiego 17-102, ul. Spokojnej
  i ul. Makuszyńskiego.
 5. Dziękuję osobom, które odpowiedziały na apel i porządkowały teren wokół naszego kościoła. Dziękuję Paniom: Bogusławie, Justynie, Anecie, Klaudii, Hannie i Milenie oraz Panom: Zbigniewowi, Robertowi i Szymonowi.
  W tym tygodniu również zapraszam do porządkowania terenu wokół kościoła w dogodnym dla każdego terminie.
 6. Kolekta dzisiejsza na potrzeby naszej parafii. Za tydzień kolekta specjalna na malowanie naszego kościoła.
  Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg Zapłać.
 7. Od poniedziałku 18 lipca rozpoczynamy remont ściany za ołtarzem. Przewidywany czas renowacji to około
  2 tygodnie. Za utrudnienia przepraszam.
 8. 29 lipca (piątek) planowany jest wyjazd na Noc Pokuty do Turzy Śląskiej. Wyjazd autokarem z dolnego parkingu o godz. 19.00 przewidywany powrót ok. godz. 23.00. cena 20 zł, zapisy w zakrystii bądź w kancelarii parafialnej do przyszłej niedzieli.
 9. Rozpoczęły się zapisy na pieszą pielgrzymkę ze Strumienia/Cieszyna do Częstochowy w terminie od 6 do 11 sierpnia. Zapisy w kościele św. Barbary w Strumieniu oraz w kościele św. Jerzego w Cieszynie, szczegóły na plakatach.
 10. Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowaną na piśmie prośbę, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udziału w niedzielnej Mszy Świętej.
 11. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”.
 12. Na „Starym Probostwie” gościmy osoby z Ukrainy. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w pomoc zapraszam do współpracy. Każdy może pomóc w utrzymaniu rodzin (opłaty za media) poprzez datek złożony do skrzynki z tyłu kościoła z napisem „Na potrzeby parafii”. Za każdą pomoc składam serdeczne Bóg Zapłać.

Ogłoszenia duszpasterskie 03.07.2022 r.

 1. W miesiącach lipcu i sierpniu kancelaria parafialna będzie czynna po każdej Mszy Św. wieczornej. Również przez cały okres wakacji nie będzie w niedzielę nieszporów.
 2. W środę, 6 lipca, Wspomnienie MB Uzdrowienia Chorych – Święto patronalne Apostolstwa chorych. Zapraszam w tym dniu na Mszę św. w intencji chorych i seniorów naszej parafii.
 3. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą Św. a w czwartek podczas adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00.
 4. W tym tygodniu obchodzimy:
  - Środa –       Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dz., Wspomnienie MB Uzdrowienia Chorych
  - Pątek – Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezb.
 5. Święcenie pojazdów, połączone z Mszą św. za wszystkich kierowców odbędzie w niedzielę 24 lipca w przeddzień wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców.
 6. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Reja 5, 9-23, Paniom: Bronisławie, Jolancie, Ewie i Sylwii. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców Słowackiego 4-15 i ul. Morcinka.
 7. We wtorek zapraszam chętnych do czyszczenia obejścia wokół naszego kościoła.
 8. Kolekta dzisiejsza na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Za tydzień na potrzeby naszej parafii. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg Zapłać.
 9. Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowaną na piśmie prośbę, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udziału w niedzielnej Mszy Świętej.
 10. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”.
 11. Na „Starym Probostwie” gościmy osoby z Ukrainy. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w pomoc zapraszam do współpracy. Każdy może pomóc w utrzymaniu rodzin (opłaty za media) poprzez datek złożony do skrzynki z tyłu kościoła z napisem „Na potrzeby parafii”. Za każdą pomoc składam serdeczne Bóg Zapłać.

Ogłoszenia duszpasterskie 26.06.2022 r.

 1. Rozpoczął się czas wakacji. Wszystkim: dzieciom, młodzieży, nauczycielom i rodzicom życzę by był to czas nabrania sił fizycznych i duchowych. Nie zapominajmy w tym czasie o Mszy św. i comiesięcznej spowiedzi.
 2. W miesiącach lipcu i sierpniu kancelaria parafialna będzie czynna po każdej Mszy Św. wieczornej. Od dzisiejszej niedzieli przez cały okres wakacji nie będzie w niedzielę nieszporów.
 3. W środę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – zapraszam na Mszę Świętą o godz. 7.00 i o godz. 18.00.
 4. W tym tygodniu przeżywamy Dni Eucharystyczne – pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. - zachęcam do udziału w Mszach Św.
 5. Okazja do spowiedzi codziennie pół godziny przed Mszą Św. a w Pierwszy Czwartek i w Pierwszy Piątek miesiąca od godz. 17.00.
 6. W tym tygodniu obchodzimy:
  - Wtorek – Wspomnienie św. Ireneusza, bpa i męcz.
  - Środa – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
 7. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Owocowej 8-18 i ul. Łąkowej, Paniom: Marioli, Janinie, Iwonie i Barbarze. Bóg zapłać za złożoną ofiarę. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszamy mieszkańców ul. Reja 5, 9-23 i ul. Nałkowskiej.
 8. Kolekta dzisiejsza przeznaczona na Stolicę Apostolską - Świętopietrze. Za tydzień na Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg Zapłać.
 9. Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowaną na piśmie prośbę, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udziału w niedzielnej Mszy Świętej.
 10. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego” oraz nowy numer naszej „Gazetki Parafialnej”.
 11. Na „Starym Probostwie” gościmy osoby z Ukrainy. Wszystkich, którzy chcą włączyć się w pomoc zapraszam do współpracy. Każdy może pomóc w utrzymaniu rodzin (opłaty za media) poprzez datek złożony do skrzynki z tyłu kościoła z napisem „Na potrzeby parafii”. Za każdą pomoc składam serdeczne Bóg Zapłać

Ogłoszenia duszpasterskie 19.06.2022 r.

 1. Zapraszam o godz. 15.00 na Nabożeństwo z procesją wokół kościoła.
 2. Nabożeństwa Oktawy Bożego Ciała od poniedziałku do czwartku o godz. 17.30.
 3. W środę 22 czerwca po Mszy Św. wieczornej spotkanie nowej Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
 4. Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela została w tym roku przeniesiona na czwartek 23 czerwca.
 5. W czwartek obchodzimy Dzień Ojca. Zapraszam w tym dniu na godz. 18.00 na Mszę św. w intencji wszystkich Ojców.
 6. W piątek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszam na Msze Święte w tym dniu o godz. 8.00 i 18.00 oraz na godz. 17.30 na nabożeństwo do Serca Jezusowego. W tym dniu nie obowiązuje post.
 7. W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca NMP.
 8. Dobiega końca rok szkolny i katechetyczny
  Zapraszam na Mszę św. w intencji kl. VIII oraz ich nauczycieli, wychowawców i rodziców z okazji zakończenia edukacji w Szkole Podstawowej w środę 22 czerwca o godz. 15.00.
  Msza Święta na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej w piątek 24 czerwca o godz. 8.00 – serdecznie zapraszam zarówno dzieci i młodzież jak i nauczycieli i rodziców.
 9. W sobotę 25 czerwca od godz. 9.00 odwiedziny chorych i starszych parafian. Lista Chorych wyłożona na oknie przy ambonie. Chorych można zgłaszać również telefonicznie.
 10. W czwartek 16 czerwca obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Serdecznie dziękuję całej parafii za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu Uroczystości. Bóg zapłać wszystkim przygotowującym Ołtarze: Państwu Tomera, Spytko, Okularczyk, Osobom zawodów medycznych i Członkom Rady Parafialnej, Nauczycielom i Rodzicom tegorocznych dzieci I - komunijnych. Pocztom sztandarowym górników i strażaków; ojcom Dzieci I – komunijnych za niesienie Baldachimu; Strażakom za czuwanie nad bezpieczeństwem; osobom, które udekorowały swoje domy; Dzieciom I komunijnym jak również wszystkim dzieciom sypiącym kwiaty. Bóg zapłać Panu Rafałowi i Panom prowadzącym śpiew podczas procesji; Służbie Liturgicznej Ołtarza i wszystkim zaangażowanym w oprawę Uroczystości. Wszystkim uczestnikom za obecność i za świadectwo wiary - Bóg Zapłać.
 11. Dziękuję za prace na rzecz czystości kościoła parafianom ul. Owocowej 1-7 i 2-6, Paniom: Magdalenie, Weronice, Wiesławie, dwom Paniom Bronisławom i Karolowi. Bóg zapłać za złożone ofiary. W tym tygodniu do prac porządkowych zapraszam mieszkańców ul. Owocowa 8-18 i ul. Łąkowa.
 12. Kolekta dzisiejsza specjalna przeznaczona na dokończenie malowania naszego kościoła. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona na Stolicę Apostolską - Świętopietrze. Za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg Zapłać.
 13. W niedzielę 12 czerwca odbyły się wybory do Parafialnej Rad Duszpasterskiej. Lista Nowych Członków umieszczona w gablotkach i na naszej stronie internetowej.
 14. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. Do nabycia „Gość Niedzielny” i „Mały Gość Niedzielny.

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA

LISTA CZŁONKÓW

PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ

 

 1. Burek Krystyna
 2. Gryckiewicz Krzysztof
 3. Karolak Honorata
 4. Kolon Agnieszka
 5. Kuboszek Magdalena
 6. Nolywajka Michał
 7. Okularczyk Aneta
 8. Piątek Wiesława
 9. Skorupka Marcin
 10. Stawniczy Marta
 11. Stawniczy Teresa
 12. Stuchlik Henryk
 13. Stuchlik Jan
 14. Stuchlik Magdalena
 15. Stuchlik Rafał
 16. Tekla Jan
 17. Tomala Zbigniew
 18. Trzaskalik Jadwiga
 19. Wantuła Aneta

Informacja o dyspensie na dzień 17 czerwca 2022 r.

Informacja o dyspensie na dzień 17 czerwca 2022 r.

 

Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc udziela wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Katowickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 17 czerwca 2022 r.

Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy, Metropolita Katowicki zachęca do podjęcia innej formy pokuty w postaci modlitwy lub dowolnego dzieła miłosierdzia.

 

Ks. Jan Smolec

Kanclerz

Kurii Metropolitalnej


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia p.w. Narodzenia NMP w Golasowicach, siedziba: Golasowice, M. Reja 11.